Nowości w Allplan 2020

Nowe narzędzia do tworzenia dachów

W wersji programu Allplan 2020 pojawiły się nowe narzędzia, umożliwiające zautomatyzowane modelowanie dachów. Wprowadzenie dachu odbywa się poprzez wskazanie obrysu i dostosowanie odpowiednich ustawień. Dzięki połączeniu połaci dachowych z modelem płaszczyzn, dach automatycznie dostosowuje się do zmian nachylenia połaci dachowej lub zmian wprowadzanych w budynku. W połączeniu z innymi funkcjami programu, możliwe jest stworzenie dachów o nawet najbardziej skomplikowanym kształcie w krótkim czasie.

Kreator schodów – nowe funkcje

Kreator schodów w Allplan 2020 został rozbudowany o kolejne funkcje w celu przyspieszenia pracy i zwiększenia wydajności. Wraz z prowadzeniem nowych funkcji modelowanie biegów schodowym może odbywać się nie tylko poprzez wprowadzanie danych w oknie ale przede wszystkim poprzez graficzne dostosowanie elementów  bezpośrednio w obszarze modelu. Geometria, wymiary i prześwit mogą zostać sprawdzone w prosty sposób, co jest szczególnie korzystne przy pracy zarówno z prostymi jak i ze złożonymi geometriami.

Konstrukcje metalowe, siatki osi 3D

Allplan 2020 dysponuje narzędziami dedykowanymi projektowaniu konstrukcji metalowych. Wprowadzanie oraz modyfikacja kolumn i belek odbywa się przy pomocy specjalnie dostosowanego interfejsu. Profile różnego rodzaju mogą zostać wybrane z bogatej biblioteki programu lub w prosty sposób stworzone przez użytkownika. Nowe, trójwymiarowe siatki osi ułatwiają wprowadzanie komponentów oraz skracają czas pracy. Zestawienia ilościowe i dokumenty mogą być wygenerowane przy pomocy kilku kliknięć, w oparciu o gotowe szablony, które mogą być dowolnie dostosowane.

Modelowanie parametryczne

Modelowanie parametryczne jest alternatywą dla programowania w projektowaniu. Jest to prosty sposób na parametryczne modelowanie złożonych lub powtarzalnych kształtów w sposób zautomatyzowany dla osób nie posiadających specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Allplan 2020 wprowadza nowe środowisko dla modelowania parametrycznego, dodatkowe węzły, funkcje oraz wiele gotowych szablonów, które mogą być dostosowane do własnych potrzeb.

Renderowanie panoramy

Wraz z wersją Allplan 2020 możliwe jest wyrenderowanie sferycznego obrazu, który może zostać przekształcony w interaktywną wizualizację. Jest to sposób na atrakcyjne przedstawienie projektu lub koncepcji bez dodatkowych kosztów. Co więcej, standardowe funkcje renderowania w czasie rzeczywistym zostały zostały ulepszone i rozszerzone o dodatkowe opcje, takie jak dostosowanie temperatury światła, mapowanie tonów, balans bieli, dwupunktowa perspektywa oraz wiele innych.

Chmury punktów

W Allplan 2020 pojawia się możliwość importowania chmur punktów w różnych formatach – standardowych ASTM lub specyficznych dla danego producenta oraz formatów ASCII. Zaimportowane chmury punktów mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w modelu. Odpowiednia wtyczka dla zaawansowanych użytkowników umożliwia na automatyczne obliczanie przekrojów, generowanie precyzyjnych planów pięter lub na szybkie modelowanie budynków na bazie chmury punktów.

Nowa wersja programu – Allplan 2020 koncentruje się na modelowaniu. Z jednej strony kreator schodów wprowadzony po raz pierwszy w Allplan 2019 został rozszerzony o nowe funkcje w celu zwiększenia łatwości obsługi i wydajności. Z drugiej strony pojawiło się nowe narzędzie przeznaczone do modelowania różnych typów dachów z łatwym w użyciu interfejsem użytkownika, opartym na paletach właściwości. Nowe narzędzia do modelowania parametrycznego mogą pomóc zaoszczędzić dużą ilość czasu podczas modelowania skomplikowanych konstrukcji.

Pojawiły się także nowe funkcje w dziedzinie konstrukcji stalowych i analiz strukturalnych mostów. Dokonano również optymalizacji narzędzi do zarządzania atrybutami obiektów w celu sprawnego przepływu danych podczas pracy w środowisku BIM. W nowej wersji programu przygotowanie atrakcyjnych wizualizacji staje się jeszcze prostsze dzięki ulepszeniu funkcji dotyczących renderowania, jak również widoków i przekrojów.

W celu poznania wszystkich, nowych funkcji Allplan 2020 zapraszamy do kontaktu!